Ram EVM 16GB DDR4 3200MHZ Desktop EVMT16G3200U88P | Unleash Your System's Full Potential, Perfect for Gamers, Office Work
16GB DDR4 3200MHZ Desktop EVMT16G3200U88P
- Brand :EVM
- Product SKU :EVMT16G3200U88P
- Category :RAM (Random Access Memory)
Availability :
12 In Stock
Base Price βΉ6,949.15 + βΉ1,250.85 GST (18%)
βΉ8,200.00
βΉ10,999.00
(incl. GST)
- Model NameRam EVM 16GB DDR4 3200MHZ Desktop EVMT16G3200U88P | Unleash Your System's Full Potential, Perfect for Gamers, Office Work
- BrandEVM
- AvailabilityIn Stock
Specifications:
(1) Capacity 16GB
(2) DRAM Type DDR4
(3) Form Factory DDR4 Long Dimm
(4) Part Number EVMT16G3200U88P
(5) Chip Density 256Mx8 8Chips/256Mx8 16Chips/
256Mx16 4Chips/256Mx16 8Chips/
512Mx8 8Chips/512Mx8 16 Chips
(6) Frequency (speed) 3200MHz
(7) Bandwidth Pc3 10600
(8) CAS Latency 11.0/9.0/7.0
(9) Operating Temperature 0*C to 85*C
(10) Storage Temperature -55*C to + 100*C
(11) Voltage 1.5 Voltage
(12) Pins 288-PIN
(13) 10 Years Warranty
You may also like these
EVM
Base Price βΉ15,254.24 + βΉ2,745.76 GST (18%)
2 In Stock
RAM EVM 16GB DDR5 5600MHz SODIMM EVMT16G5600S86P | Laptop Ram, Boost Speed & Performance with Low Latency and Durable Design
(incl. GST)
EVM
Base Price βΉ277.12 + βΉ49.88 GST (18%)